Dle vyhlášky MV ČR 111/81 Sb. je povinen vlastník, správce a uživatel budov, jiných objektů včetně rekreačních, zajistit čištění a kontrolu komínů prostřednictvím odborné firmy ve stanovených lhůtách.
Čištění komínů je mechanické odstranění produktu spalování (pevné částice spalin), které se vlivem provozu spotřebiče uchytily na vnitřní straně spalinové cesty a případné odstranění kondenzátů z kondenzátní jímky. Spalinová cesta představuje systém, který zajišťuje bezpečný odvod spalin do volného ovzduší, a to od spalinového hrdla spotřebiče, až po ústí komínu. Kontrola komínu není vyčištění spalinové cesty, ale odborné posouzení celkového stavu spalinové cesty a kontrola požární bezpečnosti objektu vzhledem ke stavebnímu provedení komínů a umístění hořlavých součástí stavby.
Čištěním se rozumí: zprůchodnění komínového průduchu, odstranění vrstvy sazí a kondenzátů (tak, aby bylo dosaženo původní světlosti průduchu), odstranění sazí z půdice komínového průduchu, kontrola, popřípadě zprůchodnění výpustného otvoru pro odtok kondenzátu včetně potrubí, odpuštění kondenzátu z kondenzátní jímky apod. Posouzením se rozumí : zjištění stavebního stavu spalinové cesty (stav použitého materiálu a provedení, vlhkost zdiva apod.), zjištění těsnosti spalinové cesty, případná kontrola komínovou kamerou, kontrola požární bezpečnosti, kontrola odstranění závad z předešlé prohlídky apod.
Je důležité dodržovat a provádět pravidelné kontroly komínů od spotřebičů i v rodinných domech vytápěných "pouze" plynovým kotlem, jelikož se i během jediného roku dokáže zanést spalinami.
- Nenechte své komíny dojít do havarijního stavu, jak vidíte na obrázcích.
- Můžete ohrozit jak své zdraví, tak zdraví svých blízkých.
- Starejte se o své komíny, my vám v tom pomůžeme!!